Найпростіший і дешевий, але надійний і міцний фундамент для каркасного будинку.

stolbchatyi fundamentВирішив я поділитися способом виготовлення максимально дешевого, але дуже міцного і надійного стовпчастого фундаменту для будівництва легкого заміського будинку. Роблячи фундамент таким методом вам не знадобиться виробляти ніякі розрахунки, ніяких трудомістких операцій не передбачається, витрата матеріалів настільки мізерна, що менше просто не може бути.

Отже, припустимо, що нам треба звести одноповерховий житловий будинок мансардний за каркасною технологією. Розмір будинку 6х8 метрів з несучою стіною посередині першого поверху. Як відомо, такий метод будівництва дозволяє заощадити тільки на фундаменті 25-30% від усієї вартості будинку. Упевнений, в нашому випадку економія буде ще більше.

Для будівництва нам знадобиться мото-або електробур, але цілком підійде і саморобний ручний бур для виготовлення свердловин діаметром близько 20-25 см. (щоб в свердловину влізла азбоцементна труба). Треба буде ще 13 азбоцементних труб такого ж діаметру. Знадобиться кілька прутів арматури діаметром 10-12 мм, хоча її цілком можуть замінити і старі водопровідні труби. Зварювальний апарат бажаний, але можна і без нього арматуру скріплювати скручуючи дротом. Бетону потрібно буде зовсім трохи, щоб залити внутрішній простір труб. От і все.

При будівництві такого фундаменту трудовитрати мінімальні. Ми обійдемося одним працівником і одним помічником. Ніяких важких і складних операцій не буде.

Найбільш відповідальний і копіткий момент — розмітка на місцевості точок, де будуть стояти «ноги» фундаменту. Її потрібно провести дуже ретельно, з точністю до 1 см. Опори фундаменту розташовуються під кутами будинку, на місці стику стін з несучою перегородкою і вздовж зовнішніх і центральних стін на відстані 1,5-2,0 метра один від одного. Обов’язково перевірте рівність діагоналей майбутньої споруди. Це забезпечить її прямокутність.

А тепер починаємо бурити. Властивості грунту ми не знаємо і знати не потрібно, буримо на всю глибину, не менше 2-х метрів. Цього з запасом вистачить, щоб пройти точку промерзання в найсуворішу зиму. І на поверхні у нас ще залишиться близько півметра труби, відстань цілком достатня, щоб надійно ізолювати наш будинок від землі.

Паралельно готуємо арматуру. Вона потрібна для того, щоб труби не розірвало поперек взимку під час сильних морозів. Щоб полегшити роботу і робити арматуру просто, вбиваємо в товсту широку дошку 3 або 4 цвяха без капелюшків (квадратом або трикутником), з таким розрахунком, щоб отримана фігура влізла всередину нашої асбоцементной труби і ще залишилося 2-2,5 см до кожної її внутрішньої стінки. Навколо цих цвяхів, як навколо шаблону навиваємо звичайний дріт, діаметром 5 мм. Тепер залишилося всередину отриманих квадратів або трикутників вкласти подовжню арматуру, розвести окремі елементи поперечних зв’язків на відстань близько 20 см один від одного і закріпити все це зварюванням або в’язальним дротом. В результаті ми отримали готові каркаси довжиною по 2,5 метра, які будемо вставляти в труби при бетонуванні.

Наступний етап, установка труб і бетонування. У тому випадку, якщо ваша ділянка має значний ухил по горизонталі в одну із сторін, в найбільш заглиблені свердловини треба підсипати крупнозернистий будівельний пісок. Ні в якому разі не використовуйте викопану землю. Встановіть всі труби в свердловини, ще раз перевірте діагоналі, переконайтеся, що їх верхівки знаходяться приблизно на одній горизонтальній позначці і зафіксуйте їх у цьому положенні. Тільки зафіксувавши, їх доведеться ще рухати!!! Всередину кожної труби вставте арматурний скелет. Намагайтеся при цьому, щоб він не торкався внутрішніх стінок труби (так арматура буде менше іржавіти). І тільки тепер можна починати заливку розчином. Після заливки першої порції розчину (1-2 відра) трубу треба підняти на 5-10 см, щоб у нижній частині фундаменту розчин витік з труби і утворив на дні підошву. Піднімаючи трубу намагайтеся не зміщати її від первинного положення. Після цієї операції перевіряють вертикальність труби і фіксують її в потрібному положенні. Для цього теж треба застосовувати не викопану землю, а будівельний пісок. Це необхідно для того, щоб грунт при промерзанні легше ковзав уздовж труби, а не намагався вирвати її з «насидженого» місця. Остаточно заливаємо всю опору майже до самого верху. Не забуваємо періодично «штикувати» бетон, це унеможливить утворення пустот. Справу практично зроблено.

Тепер нам треба вирішити, як ми будемо зміцнювати каркас будинку до фундаменту. Є два варіанти: або установкою спеціального ростверку, або використовувати в якості останнього нижній вінець обв’язки каркаса. У кожному разі основним нашим завданням залишається міцний зв’язок всіх несучих стовпів конструкції в єдину монолітну і міцну горизонтальну раму. Для цього верхні частини труб виводимо на єдиний рівень і замуровуваємо в бетон надійні заставні, до яких буде кріпитися каркас будинку.

Як бачите, абсолютно нічого складного немає. Побудувати стовпчастий фундамент дуже просто і зовсім не важко. З такою роботою впорається кожен чоловік. Головне, робити все правильно і акуратно.