Фундамент «Ригель по стовпах».

Фундамент "Ригель по стовпах".Фундамент «Ригель по стовпах» призначений для полегшених будівель з цегли (не більше 2-ух поверхів, стіни в 0,5 — 1 цегла з утеплювачем, цокольне перекриття із залізобетону, решта — дерев’яні), будинків з легкого бетону і великих каркасних споруд, в яких недопустимі сезонні перекоси з -за пученія грунту при промерзанні і відтаванні (засклені оранжереї тощо). Обов’язковий розрахунок перерізу ригеля і площі стовпів у відповідність з вагою будинку і несучою спроможністю грунту.

Стовпи і ригель із залізобетону, поздовжня арматура — 4 прута Ж = 10, розташовані по кутах, поперечна — рамки з дроту — від Ж = 6, встановлені через 0,5 м. Перетин стовпів від Ж = 150, висота стовпів — 1,5 м; перетин ригеля від 300х150 (для легких каркасних будівель). Відстані між стовпами не більше 3 м. Ригель відірваний від грунту не менше ніж на 50, простір між ригелем і грунтом засипано піском або, краще, керамзитом.

Як закладати підземну частину фундаменту.

Випереджаючи опис технологічного процесу закладки фундаменту, слід ознайомитися з визначенням бетону і з рецептурами приготування будівельних бетонів для спорудження підземної частини фундаментів. Бетон представляє собою будівельний матеріал, отриманий шляхом перемішування, укладання, ущільнення та затвердіння протягом 28 діб суміші з цементу, піску, щебеню (або гравію) та води. У залежності від співвідношення компонентів розрізняють жорсткий, пластичний і литий бетони. Жорсткий бетон використовується для спорудження фундаменту по периметру і під внутрішніми несучими стінами, для товстих монолітних стін і підлоги без арматури. Призначення пластичного бетону — виготовлення балок, колон і перемичок. Литий бетон застосовується при спорудженні тонких монолітних стінок і конструкцій, насичених арматурою. Склад твердого бетону (за об’ємом у частинах):

* щебінь або гравій — 6,5;
* будівельний пісок — 3,8;
* портландцемент марок М300-М500 або пуццолановий цемент — 1;
* вода — 60-75% від маси цементу (в залежності від вологості піску і щебеню або гравію).

Для порівняння: у пластичному бетоні співвідношення сухих компонентів — 1:3:5; в литому — 1:2,8:4,4. Сипучі компоненти (цемент, пісок, щебінь або гравій) перемішуємо до одержання однорідної сухої маси і, продовжуючи перемішування, поливаємо водою.

Порядок закладки фундаменту (будь то безперервний стрічковий або стовпчастий) залежить від вживаного будівельного матеріалу. При використанні цегли або крупного бутового каменю ви здійснюєте їх кладку. При використанні бутобетону (до речі, найпоширеніший і економічний вид фундаменту) закладку проводите шарами: в покладений 20-30-сантиметровий шар бетону поміщається бутовий камінь, потім знову йде шар бетону товщиною 25-30 см і т. д. до рівня землі. При влаштуванні стовпчастого фундаменту з бутобетону кожний укладений шар бетону і каменю армується сіткою з арматури або дротом. Особливо слід сказати про закладення стін фундаменту, що виходять в котлован підвалу або льоху. Якщо фундамент споруджується з цегли або бутового каменю, то питання саме  собою відпадає — всі стіни підвалу або льоху будуть виконані цегляною або кам’яною кладкою. Якщо ж будівельним матеріалом для закладки фундаменту служить бутобетон, то тут можливі два варіанти.

закладаэмо фундаментВаріант перший: стіни підвалу (льохи) також споруджуються із бутобетону. Попередньо закріпивши опалубку з дощок або обапола, її перед закладкою бетонної суміші слід змочити водою, щоб дерево не витягувало вологу з бетону, знижуючи тим самим його міцність (мал. 4). Знімається опалубка після того, як бетон схопиться і затвердіє, не чекаючи, поки він набере міцність; в цьому випадку не будуть пошкоджені ні поверхні стін, ні їх кромки. Варіант другий: стінки підвалу (льохи) виконуються з бутобетону з одночасним облицьовуванням цеглою (мал. 5).закладаэмо фундамент

Для того щоб облицьовування з цегли мало більш міцне зчеплення з бутовою кладкою, через кожні три-чотири ложкових рядів (цеглини довгою стороною укладаються уздовж стіни) йде тичковий ряд (цеглини уздовж стіни кладуться короткою стороною).

Про методи захисту підвалу (льоху) від вологи дивіться в підрозділі, присвяченому гідроізоляції фундаменту.

Завершується кладка підземної частини фундаменту вирівнюванням по горизонталі. Контроль горизонтальності верхньої площини здійснюється за допомогою будівельного рівня: повітряна бульбашка будівельного рівня, встановленого в будь-якому місці верхньої площини фундаменту, повинна знаходитися на нульовій позначці.